Májové slavnosti v Jirnech

24.05.2021

Jak si jistě mnozí z Vás všimli, v jirenském parku u samoobsluhy stojí májka. I přes různé nepříznivé okolnosti jsme se nenechali odradit a spolu se všemi, kteří měli chuť přiložit ruku k dílu při stavbě májky a poté to pěkně oslavit, jsme si užili krásné sobotní dopoledne.

Zprvu zamračené ráno se proměnilo do slunečného dne, dobrého jídla a pití byl dostatek, hudební doprovod v podání bratrů Hemerových byl dobře naladěn, a tak nic nebránilo účastníkům i organizátorům si letošní májové slavnosti pořádně užít.

Silní muži postavili májku raz dva a Kecal, tradiční májová postavička, bez prodlení uvítal SborKlan, který zahájil kulturní program svým pěveckým vystoupením. V zápětí přišla chvíle pro všechny milovníky hádanek - výška májky byla odhadnuta a uhodnuta a následovalo vystoupení Elišky Šrůtkové. Taneční škola Artimo na sebe také nenechala dlouho čekat a potěšila přihlížející svižným tanečním vystoupením. No, a protože tance není nikdy dost, svolala Zuzka Nováková své tanečníky k tradiční české besedě. Letos si navíc přichystali ještě jedno překvapení, kromě besedy předvedli i letošní hit - taneční výzvu Jerusalema Dance Challenge, která je symbolem boje proti covidu. Do tohoto vystoupení se zapojila i malá tanečnice Nikolka, která se odvážně chopila výzvy a na invalidním vozíku předvedla, že tělesný handicap nemusí být vždy nepřekonatelnou překážkou. Svým vystoupením odstartovala charitativní dražbu májky - výtěžek z benefice poputuje na tábor pro děti se svalovou atrofií. Pokud byste sbírku chtěli podpořit, můžete do 29. května přispět přes tento odkaz, který vede na stránky projektu Darujme.cz

Následoval vrchol dopoledne - korunování nového májového krále. Ten, slíbil to, co měl, a svůj úděl přijmout šel. 

Setkání jsme tradičně ukončili rituálem u májky a přáním, abychom se zase za rok ve zdraví a s radostí na májových slavnostech sešli a aby nadšenců, kteří v Jirnech chtějí stavět májku a dělat cokoliv pro druhé a pro naši vesnici, neustále přibývalo.

Já si dovolím zakončit článek poděkováním všem spolkům či jednotlivcům, kteří se na akci podíleli ať už svými kulinářskými, uměleckými či organizačními počiny. Speciálně bych chtěla poděkovat Alešovi a Jiřímu Hemerovým, kteří věnovali svůj honorář za vystoupení na benefiční dražbu májky.

Za Sdružení otevřených srdcí Lucie Jirásková