Proč "ŽIJI"?

28.02.2021

Vážení čtenáři,

 možná jste také jako já zaregistrovali v posledních číslech Jirenského zpravodaje krátký inzerát na nový kulturní portál ŽIJI.CZ. Třeba si stejně jako já kladete otázku, co to je a k čemu to vlastně bude.

 O život v Jirnech se zajímám, a tak mě tato informace zaujala z pohledu možného praktického použití. Využil jsem tedy momentu setkání po nedělní on-line zkoušce a zeptal se mého divadelního kolegy Martina, který je do projektu se svým spolkem SOS Jirny značně namočen, aby mi řekl, oč tu vlastně běží. Mohl jsem nahlédnout na připravované webové stránky, které budou snad v době zveřejnění tohoto článku již v provozu. Napadala mne spousta otázek a o odpovědi na ně bych se s Vámi rád podělil.

Martine, řekni mi, prosím tě, komu tím prospěješ? (úsměv)

Honzo, přesně takovým "diverzantům" jako jsi ty. A všem, co se zajímají o společenský, kulturní život nebo sport v obci. Těm, kteří mají chuť něco tvořit, organizovat nebo se prostě jen akcí účastnit. A je jedno, jestli jsi občan, člen spolku, zda jsi dítě, přerostlé dítě, dospělák či senior.

Jak vznikl nápad na kulturní portál?

Nápad vznikal delší dobu. Nejdříve jako nápad na obnovu jirenskekavarny.cz (neplést s facebookem JK), tedy webu, kde fungoval přehled kulturních akcí. Martina Švehlová, která projekt vedla, už neměla energii stránky dále rozvíjet, a tak zanikly, což nás velmi mrzelo. Jedno místo, kde je vidět všechno, bylo totiž super. Člověk nemusel navštěvovat stránky jednotlivých organizátorů. Myslím, že Martina i Sandra Levová jsou velmi rády, že tato idea nyní pokračuje. Aktuálně pod názvem Život Jiren, tedy ŽIJI.CZ

Jaký je smysl takového projektu v době, kdy tu máme tištěný Jirenský zpravodaj i facebookovou Jirenskou kavárnu?

Já už myslel, že se zeptáš, jaký je smysl tohoto portálu v době koronaviru? Společenský život zamrzl, ale přesto tu může být řada menších nebo on-line akcí, které stojí za to, a je dobré je ukázat. A hlavně stojí za to být připraven na dobu, až budeš chtít třeba udělat párty na své zahradě a pozvat zdarma půlku vesnice. Dáš to jednoduše na ŽIJI.CZ, ne? Já se to dozvím a přijdu. Ale zpět k tvé otázce. Zpravodaj vychází jednou měsíčně, a ne vždy se podaří organizátorům ve Zpravodaji akci včas zveřejnit. Facebook je zase taková průtoková věc. Není to žádný katalog akcí, a navíc já osobně facebook nemám. Takže se tam vlastně ani nedostanu. Na druhou stranu facebook "ŽIJI.CZ" také bude existovat pro sdílení událostí. Život Jiren je další nástroj k informování stran kulturních a společenských akcí. Navíc si zde budeš moci koupit vstupenku nebo rezervovat místo. Poskytne rovněž tištěný výstup pro Zpravodaj a pokud bude zájem, může se propojit třeba se stránkami obce.

Kdo může na portál akci zadat a kolik to stojí?

To je snad přímo otázka pro Horsta z teleshopingu...(úsměv). Ale ne, rozumím. Na hlavní stránce je tlačítko přidat akci a každý, kdo chce zadat nějakou veřejnou akci, může ji přidat. Jednoduše vyplní požadované informace, přiloží plakát nebo grafiku, nebo dá také odkaz na své vlastní stránky, a je to! Administrátor portálu akci přijme a pokud je dobře zadaná, druhý den ji veřejnost uvidí.

Nestojí to nic. V tom je ten vtip. Akci na ŽIJI.CZ lze jednoduše propojit s vlastními stránkami nebo se stránkami jiného spolku. Novinky z portálu se mohou automaticky zobrazovat i v tvém kalendáři na mobilu, tedy pokud už umíš ten chytrý :-).

Vtípky stranou. Chytrý telefon samozřejmě někde v krabici mám :-). Raději odpověz na mou poslední otázku. Co si od projektu slibuješ?

Kromě akcí bude na ŽIJI.CZ fungovat i "jarmark", takový malý obchůdek nebo burza všech kreativců, všeumělů a kuchtíků. Chceš tam také být?

Jednoduše zjistíš, kdo v obci umí dobré zákusky, dorty, kdo pěstuje zeleninu, kdo umí třeba háčkovat nebo dělat květinové vazby nebo tu najdeš tipy na dárky. Celkově si od toho slibuji hodně. A jestli dovolíš, vyjádřil bych to zase trochu idealisticky, zcela ve stylu SOS Jirny (úsměv).

Věřím, že je to příspěvek k tomu, aby lidé v obci začali ještě více spolupracovat a méně si konkurovat. K tomu, aby si více hráli a více tvořili. Myslím, že je na čase přestat ukazovat na politiky, jak rozdělují společnost a začít sami od sebe dělat něco, co sjednocuje. A že je to také příspěvek k tomu, abychom vzájemně podporovali své nápady, sdíleli je a pomáhali je realizovat.

To jsi nečekal, co?

Od tebe? Přesně to jsem čekal (úsměv). Vážení přátelé, myslím, že to byla taková pěkná tečka za tím naším rozhovorem. A protože tady u monitoru během našeho on-line setkání mám i kapku dobrého moku, dovolte abychom si nyní s mým divadelním kolegou Martinem Zuranem připili na zdraví přípitkem "ŽIJI.CZ" a všem lidem dobré vůle popřáli brzké osobní setkání na kulturních, společenských či sportovních akcí v obci.

J.Konrád

A na závěr malý kvíz:

Obraz na pozadí portálu ŽIJI.CZ maloval:

  • Rembrandt
  • Alfons Mucha
  • Václav Jelínek